0903 880 450
0
0,00
Dátum a meniny
Dnes je 25.01.2020,
meniny má: Gejza
Share
Top Stories

Navždy sa zachová.. naaaša stužková.

Kde sa vzala stužková.. 

Podľa etnografky Viery Feglovej, pochádzajú začiatky stužkovej z baníckej školy v Banskej Štiavnici, kam táto tradícia pišla z Kutnej Hory a z Nemecka. Zo začiatku bola výhradnou záležitosťou študentov a niekoľkých predagógov, neskôr sa začali pozývať aj rodičia či celý učiteľský zbor. (Zdroj: sme.sk)

U našich českých susedov stužková pretrvala v pôvodnej podobe. Stužková u nich predstavuje posedenie študentov s triednym učiteľom (poprípade s niekoľkými učiteľmi) a veľkú parádu podobnú našej stužkovej mávajú až po maturitách a to takzvaný "maturiťák" alebo maturitný ples. Osobne mám pocit, že tento český model má troška väčší zmysel ako ten náš. Doteraz totiž neviem, čo presne som mala oslavovať v novembri, pol roka pred maturitou, kedy sme mali našu stužkovú my. :)

Stužkové sú na Slovensku stále "in" a rôzne firmy sa predbiehajú v tom, čo všetko sa dá na stužkové ponúkať. Okrem stužiek tak nájdete i tričká, špeci gravírované poháre s menami, špeciálny vankúšik pod stužky, šerpy pre učiteľov.. atď. 

Na čo nezabudnúť:

- včas si rezervovať termín + miestnosť na stužkovú

- zhodnúť sa na menu, občerstvení..

- objednať stužky

- vybrať a objednať oznamká

- dohodnúť fotografa na tablo/oznamká

- dohodnúť fotografa a kameramana na stužkovú

- dohodnúť DJ-a

- vyrobiť pozvánky pre učiteľov

- objednať tortu

- vybrať darček pre triedneho/triednu

- objednať kvety pre učiteľov a rodičov 

Kvety na stužkovú. 

Netreba zabudnúť na kvety pre učiteľov, zástupcov/zástupkyne, riaditeľa/riaditeľku ale i kvety pre rodičov. Mužským členom učiteľského zboru sa dá sa namiesto kytice darovať niečo jedlé či pitné. :) Vítanou komnbináciou sú netradičné slané či sladké kytice. Rodičom sa väčšinou dávajú ruže po jednom. 

Pamätám si ako to bolo u nás - kvety bolo treba ísť objednať a potom vyslať nejakého ochotného rodiča s autom (keďže kvetov nebolo málo), aby sa pre ne zastavil a doviezol ich do hotela. A preto, som pre vás, maturantov, pripravila službu Kvety na stužkovú. Vy si poviete aké kytice/kvety, za koľko, my vám ich pripravíme a zadarmo dovezieme priamo na stužkovú! Ak si chcete ušetriť starosti aspoň takto, neváhajte nás kontaktovať.

Späť na zoznam článkov